Klimatyzacja i pompy ciepła

W naszej ofercie znajdują się:

  • Systemy VRF
  • Systemy multi
  • Klimatyzacja ścienna
  • Klimatyzacja kasetonowa
  • Klimatyzacja kanałowa
  • Klimatyzacja podsufitowa

Systemy VRF
Stosowana w większych obiektach, gdzie idealnym i coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem są systemy VRF (ang. Variable Refrigerant Flow). Umożliwiają one budowanie rozległych systemów (nawet 1000 m łącznej długości rurociągu w obrębie systemu MHI), liczące kiladziesiąt metrów różnice wysokości (jednostka zewnętrzna, a wewnętrzna) oraz duży wubór jednostek – to niewątpliwie liczące się atuty klimatyzacji w tym systemie.
System VRF umozliwia podłączenie bardzo dużej ilości jednostek wewnetrznych oraz różne mozliwości sterowania – sterowanie centralne przez przeglądarkę internetową z dowolnego miejsca na świecie).

Systemy multi
Systemy klimatyzacji multisplit charakteryzują się tym, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych (np. umieszczonych w różnych pomieszczeniach). Za pomocą pilotow zdalnego sterowania można sterować pracą tego typu klimatyzatorów – osobny pilot do każdej części wewnętrznej. Tylko jeden agregat potrzebny jest do obsługi wielu jednostek wewnętrznych, co jest niewątpliwie sporyt aututem multisplitów, a tażke często zmniejsza koszty zakupu klimatyzatora. Tego typu system klimatyzacjki znajduje zastosowanie przedewszystkim w budynkach gdzie potrzebujemy schłodzić kilka pomieszczeń.

Klimatyzacja ścienna
Jest to najczęściej instalowany typ klimatyzacji. Spotykamy go głównie w biurach, domach jednorodzinnych, małych sklepach, czy gabinetach lekarskich oraz innych niewielkich obiektach usługowych czy handlowych. Klimatyzacja naścienna może posiadać bogaty i zróżnicowany zestaw filtrów wbudowanych w jednostkę wewnętrzną. Pozwalają one utrzymać czystość powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zaawansowana technologia wykonywania urządzenia pozwala uzyskać nawet pięciokrotną sprawność kompresora. Ruchoma klapa oraz pionowe żaluzje dają możliwość dowolnego ukierunkowania powietrza spełniając oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Klimatyzacja kasetonowa
Stacje paliw, większe sklepy, jadłodajnie, restauracje, salony samochodowe, czy duże powierzchnie biurowe – w takich pomieszczeniach najszęściej instaluje się kasetonowe klimatyzatory. Dzięki znormalizowanym rozmiarom jednostek wewnętrznych (60×60 cm oraz 90×90 cm) pasują one do typowych rozwiązań stosowanych przy konstrukcji sufitów podwieszanych. Klimatyzacja kasetonowa rozprowadza powietrze w czterech kierunkach, dzięki czemu pomieszczenie jest klimatyzowane równomiernie i komfortowo. Jednostki te można obsługiwać zarówno sterownikiem przewodowym umieszczonym na ścianie, jak i pilotem bezprzewodowym.

Klimatyzacja kanałowa
Klimatyzatory kanałowe jest to bardzo dobre rozwiązanie dla dużych obiektów użytkowych, obiektów przemysłowych, czy hal handlowych o sporych kubatyrach. Urzadzenia te dysponują mocami nawet do 120 kW dzięki czemu mogą pracować w pomieszczeniach o wielkości aż do 1200 m2. Korzystając z klimatyzatora w rozbudowanym systemie wentylacji uzyskujemy możliwość wymian powietrza w pomieszczeniu, czy też odzysku ciepła z pomieszczeń (rekuperacja). Zabudowane urządzenie jest praktycznie niewidoczne, dzięki czemu nie koliduje ze stylistyką wnętrza.

Klimatyzacja podsufitowa
Klimatyzator podsufitowy to idealne rozwiązanie dla obiektów, gdzie zabudowa ścian (np. regały sklepowe) uniemożliwiają zastosowanie jednostki naściennej. Dzięki swojej konstrukcji jednostki podsufitowe sprawdzają się w trudnych warunkach, np. w pomieszczeniach o dużym stopniu zabrudzenia powietrza lub tam gdzie potrzebny jest wysoki przepływ powietrza przez urządzenie. Budowa klimatyzatora umożliwia prosty dostęp do filtrów powietrza, ułatwiając utrzymanie urządzenia w czystości. Sterowanie może być realizowane podobnie jak w jednostkach kasetonowych poprzez sterownik przewodowy montowany na ścianie lub bezprzewodowego pilota.

Klimatyzacja to proces znacznie więcej niż tylko chłodzenie przestrzeni, to dostosowanie temperatury, wilgotności, czystości i dystrybucji powietrza.

Podstawowe funkcje klimatyzacji.

  • chłodzenie powietrza- polega na transmisji energii cieplnej z pomieszczenia do powietrza atmosferycznego w celu obniżenia temperatury powietrza wewnętrznego;
  • ogrzewanie- układ pracy czynnika chłodniczego został wyposażony w zawór cztero drogowy dzięki któremu dochodzi do odwrócenia transportu energii cieplnej w celu ogrzania pomieszczenia w skutek odebrania energii cieplnej z powietrza na zewnątrz zamiast z pomieszczenia i przekazanie go do jednostki wewnętrznej;
  • posiada odpowiednie filtry przeznaczone do usuwania zanieczyszczeń powietrza, dzięki czemu klimatyzowane powietrze jest komfortowe dla alergików;
  • osuszanie powietrza- wilgotność powietrza zależy od temperatury powietrza, więc w celu zmiany temperatury powietrza konieczne jest wyciągnięcie wody z powietrza. Regulacja wilgotności powietrza wpływa w sposób korzystny na komfort, żywotność pomieszczeń i eliminuje możliwość pojawienia się pleśni.

Dostępne są następujące typy jednostek klimatyzacji:

Ścienne
Klimatyzatory ścienne to jednostki typu split, które łączą w sobie małe wymiary z dużą wydajnością i cichą pracą. Ich praca jest w pełni zautomatyzowana, zaś sterowanie odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota. Są to najpopularniejsze jednostki instalowane w biurach i mieszkaniach. Posiadają najbardziej ze wszystkich modeli rozbudowaną automatykę. Dzięki temu praktycznie nie istnieją miejsca, w których nie można by zastosować ściennych klimatyzatorów.

Kasetonowe
Klimatyzatory kasetonowe to jednostki typu split, które instalowane są w przestrzeni sufitu podwieszanego i zakończone panelem dekoracyjnym. Taka lokalizacja umożliwia równomierną dystrybucję chłodnego powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół wzdłuż ścian. To rozwiązanie eliminuje konieczność przeznaczenia określonego miejsca w pomieszczeniu na zainstalowanie wewnętrznej jednostki klimatyzatora.

Kanałowe
Klimatyzatory kanałowe to jednostki typu split, które umożliwiają centralną dystrybucję powietrza z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń jednocześnie. Z zamontowanej w centralnym punkcie jednostki wyprowadzane są kanały, którymi powietrze rozprowadzane jest w kilka miejsc. Klimatyzator automatycznie ustawia temperaturę nawiewanego powietrza jako średnią temperatur z klimatyzowanych pomieszczeń. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie jednakowych parametrów powietrza bez konieczności indywidualnego sterowania pracą klimatyzatora w każdym z pomieszczeń. Zaletą systemu klimatyzacji kanałowej jest możliwość dokładnego rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu

Przypodłogowo – podstropowe
Klimatyzatory podstropowe to jednostki typu split których główną zaletą jest duża moc i daleki zasięg strumienia powietrza. W zależności od dostępnego miejsca w pomieszczeniu można je instalować pod stropem (na suficie) lub przy podłodze.. Szeroki kąt wypływu powietrza i Funkcja Auto Swing zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza i mają wpływ na szybkie schładzanie lub ogrzewanie pomieszczenia

Multisplit
Multisplit ma budowę podobną do splitów, z tą różnicą, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka parowników, które można umieścić w różnych pomieszczeniach. Pracą tego typu klimatyzacji można sterować za pomocą pilotów – do każdej części wewnętrznej parownika jest osobny pilot. Dużą zaletą multisplitów jest to, że tylko jeden agregat potrzebny jest do obsługi wielu parowników.

System VRF
System VRF to system klimatyzacji umożliwiający podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do centralnej jednostki zewnętrznej. Wykorzystywany jest do klimatyzacji większych obiektów.

Pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie, które ma za zadanie podniesienie niskiej temperatury do wyższej. Wykorzystuje się ją jako nowoczesną metodę ogrzewania różnych budynków. Konstrukcja pomp ciepła umożliwia pozyskanie energii cieplnej z różnych źródeł, np. ziemia, powietrze, woda. Źródła te z racji niskiej temperatury nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, ale właśnie dzięki pompie ciepła możliwe jest pozyskanie tej energii w sposób ekonomicznie opłacalny.


Pompy ciepła
Poznaj nowe źródło ciepła do Twojego domu.
Wyobraź sobie, że energia słoneczna zmagazynowana w powietrzu czy w gruncie może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 75% przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższego komfortu. Staje się to możliwe dzięki wysokiej jakości pompom ciepła, które dostarczają energooszczędne rozwiązania w dziedzinie systemów grzewczych.
Pewne i komfortowe ogrzewanie.
Pompa ciepła przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery – efektywnie odzyskuje odnawialną energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie lub powietrzu i przetwarza ją w ciepło do Twojego domu. Wybierając pompę ciepła, bezpośrednio wpływasz na poprawę środowiska naturalnego. W obecnych czasach mieszkańcy całej Europy odkrywają, jak wiele korzyści niesie użytkowanie pomp ciepła.
Niezależne i ekonomiczne ogrzewanie.
Pompy ciepła mogą w 100% pokrywać Twoje zapotrzebowanie na ciepło, jednocześnie zapewniając 50%-70% oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła takimi, jak olej opałowy czy gaz płynny. Czas zwrotu z inwestycji wynosi przeciętnie 5-7 lat. Pompa ciepła nie wymaga konserwacji. Raz zainstalowana będzie pracować każdego dnia, przez wiele lat, ogrzewając budynek i dostarczając ciepłą wodę, zapewniając komfort, oszczędność pieniędzy i zmniejszając negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła działają, opierając się o prostą zasadę fizyczną: przy sprężaniu gaz się podgrzewa, przy rozprężaniu chłodzi.
1. Czynnik obiegu dolnego źródła odbiera energię cieplną z gruntu lub wody.

2. W parowniku pompy cieplejszy czynnik obiegu dolnego źródła oddaje ciepło zimniejszemu czynnikowi chłodniczemu. Czynnik chłodniczy odparowuje, stając się gazem.

3. Gaz zostaje sprężony przez sprężarkę przez co jego temperatura bardzo wzrasta.

4. Ciepło odebrane podczas parowania i sprężania jest przekazywane w skraplaczu do instalacji centralnego ogrzewania budynku.

5. Skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprężny obniża swoje ciśnienie oraz temperaturę i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła i proces zaczyna się ponownie.

Cztery sposoby pozyskiwania energii.
Przyroda oferuje mam odnawialne źródła energii, które pompy ciepła efektywnie wykorzystują. Pompy ciepła zapewniają komfort i jednocześnie minimalny wpływ na środowisko.

Powietrze.
W przypadku powietrznej pompy ciepła nie trzeba wykonywać odwiertów, czy też przekopywać ogrodu. Energię słoneczną pobiera się bezpośrednio z otaczającego powietrza w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Powietrzna pompa ciepła może być wykorzystana podczas modernizacji istniejącego systemu grzewczego.

Zalety:

  • Niższy koszt inwestycyjny
  • Bez wpływu na zagospodarowanie działki
  • Niezależność od wielkości działki
  • Idealna podczas modernizacji

Poziomy wymiennik gruntowy.
Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie przez ułożoną w nim wężownicę. Wężownica jest układana na głębokości 1,5-2 m pod powierzchnią gruntu. Jej długość zależy od wielkości domu, mocy pompy ciepła i lokalnych warunków gruntowych.

Zalety:

  • Niższy koszt wykonania w porównaniu z pionowym wymiennikiem gruntowym
  • Efektywna wymiana ciepła przez wężownicę
  • Opcja klimatyzacji (chłodzenie aktywne i pasywne)

Pionowy wymiennik gruntowy.
Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną zmagazynowaną w głębszych warstwach gruntu. Sondy znajdują się w jednym lub kilku otworach w gruncie o głębokości do 200 m. Długość wymiennika pionowego zależy od wielkości budynku, mocy instalacji wewnętrznych oraz warunków otoczenia.

Zalety:

  • Mała powierzchnia montażowa
  • Możliwość zastosowania na działce o małej powierzchni
  • Stałe warunki przez cały rok
  • Opcja klimatyzacji (chłodzenie pasywne i aktywne)

Wody podziemne.
Pompa ciepła wykorzystuje energię słoneczną z wód podziemnych, do których uzyskujemy dostęp przez odwierty lub studnie. Pobierana woda przetłaczana jest do wymiennika pośredniego, gdzie energia jest odzyskiwana i woda jest z powrotem odprowadzana pod ziemię. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku dużych pokładów wód podziemnych.

Zalety:

  • Stabilna i najwyższa spośród innych źródeł temperatura przez cały rok
  • Minimalny wpływ na działke oraz temperaturę wód podziemnych
  • Opcja klimatyzacji (chłodzenie pasywne i aktywne)

Trzy najważniejsze kryteria wyboru pompy ciepła.
Instalacja pompy ciepła jest inwestycją na lata, dlatego bardzo ważne jest poznanie podstaw jej działania. Poradnik ten opisuje trzy kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas decyzji dotyczącej wyboru ogrzewania. Pompa ciepła, odpowiednio dostosowana do Twoich potrzeb, to gwarancja maksymalnego komfortu cieplnego na lata.

Roczna efektywność
Większość producentów wskazuje wskaźnik COP (Coefficient of Performance), który podczas testów laboratoryjnych pokazuje efektywność przy konkretnych wybranych temperaturach w tzw. jednym punkcie pracy, bez uwzględnienia wszystkich komponentów systemu. Ta informacja nie mówi o tym, jaka będzie efektywność pompy w Twoim domu. Aby otrzymać kompletny obraz, jak działa pompa ciepła, należy przeprowadzić całoroczną symulację jej pracy. Roczna efektywność jest precyzyjniejszym pomiarem efektywności, gdzie brany jest pod uwagę cały rok. W ten sposób uzyskujemy wskaźnik, który bierze pod uwagę cały sezon i nazywa się Wskaźnikiem Sezonowej Wydajności (SPF – Seasonal Performance Factor) dla pompy ciepła. Wielkość domu, położenie geograficzne i strefa klimatyczna, liczba mieszkańców, wymagana temperatura komfortu – to są czynniki, które mają wpływ na roczną efektywność.

Produkcja ciepłej wody
Około 20% energii pompy ciepła wykorzystywane jest na produkcję ciepłej wody użytkowej. Oczywiście każde gospodarstwo domowe ma inne potrzeby. Ważne jest właściwe uwzględnienie tego zapotrzebowania. Produkcja ciepłej wody użytkowej może w znaczący sposób podnieść zapotrzebowanie na energię, dlatego istotne jest, aby była szybka i efektywna energetycznie, a co za tym idzie – oszczędna. Ponadto bardzo ważne jest, by pompa ciepła i system grzewczy minimalizowały ryzyko występowania bakterii legionella.

Najczęściej zadawane pytania:

Jak bardzo energooszczędna jest pompa ciepła?
System grzewczy z pompą ciepła jest ponad czterokrotnie bardzie efektywny od takich źródeł ciepła, jak: gaz płynny czy olej opałowy. Wykorzystując odnawialną energię słoneczną, ogranicza emisję zanieczyszczeń.

Co to jest sezonowa wydajność?
Istnieje kilka wskaźników efektywności pompy ciepła. Najważniejszym jest wskaźnik biorący pod uwagę użytkowanie pompy przez cały rok – zarówno podczas gorącego lata, jak i mroźnej zimy. Jest to tak zwana roczna efektywność. Roczna efektywność (SPF) to średnia relacja pomiędzy konsumowaną i dostarczaną energią przez okres całego roku. Roczna efektywność to jedyna wartość, która odpowie na pytanie ile zapłacimy za ogrzeanie w sezonie grzewczym lub w całym roku?

Jaką pompę ciepła powinieniem wybrać? Gruntową czy powietrzną?
Wybór odpowiedniej pompy zależy od wielu czynników. Za każdym razem wybór konkretnego rodzaju i modelu zależy od wymaganych funkcji oraz domu i jego otoczenia. Autoryzowani instalatorzy doradzą pompę ciepła odpowiednią do potrzeb klienta.

Gdzie powinna być zainstalowana pompa ciepła?
Nie ma większego znaczenia miejsce instalacji pompy ciepła. Może to być pokój gospodarczy, piwnica lub nawet garaż. Pompa może być montowana także w pomieszczeniach mieszkalnych takich, jak: kuchnia, łazienka, przedpokój.

http://www.katalog.unirank.pl/

Jak głośna jest pompa ciepła?
Pompa ciepła pracuje na takim samym poziomie emisji dźwięku jak duża lodówka. Wieloletnie badania pozwoliły na zaprojektowanie urządzenia, którego natężenie dźwięku ma bardzo niski poziom.

Czy pompa ciepła może współpracować z istniejącym systemem ogrzewania podłogowego?
Tak, pompa ciepła może współpracować z oddzielnymi systemami grzewczymi takimi, jak: ogrzewanie podłogowe, grzejniki lub w połączeniu kilku rozwiązań. W budynkach komercyjnych można także wykorzystać system wentylacyjny.

Czy wytwarzana ilość gorącej wody będzie w pełni zaspakajała codzienne potrzeby (prysznic, kąpiel)?
Odpowiedni dobór pompy ciepła, jej wyposażenia i parametrów jest gwarancją zaspokojenia wszystkich codziennych potrzeb związanych z ilością używanej ciepłej wody w ciągu roku.

Czy pompa ciepła utrzyma ciepło w budynku nawet w najbardziej mroźne dni?
Tak. W północnej Skandynawii, gdzie zimy są mroźne i długie, zainstalowanych zostało wiele pomp ciepła. Kluczem do zapewniania komfortu cieplnego w mroźne dni jest odpowiedni dobór pompy i przygotowanie instalacji ogrzewania w budynku.

Czy pompa ciepła może współpracować z kolektorami słonecznymi?
Ilość ciepła na potrzeby c.w.u. najczęściej jest kilkukrotnie mniejsza od ciepła na potrzeby grzewcze budynku. Dlatego najbardziej opłacalne jest zastosowanie pompy ciepła przygotowującej również ciepło na potrzeby c.w.u. Zapytaj instalatora, aby dowiedzieć się więcej.

Czy pompa ciepła może współpracować z instalacją wyposażoną w termostaty grzejnikowe?
Tak, pompy ciepła Danfoss prawidłowe dobrane i uruchomione współpracują z instalacją wyposażoną w termostaty grzejnikowe.

Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Koszty instalacji zależą od wielkości Twojego domu i funkcji, jakich potrzebujesz. Lokalny instalator może udzielić dokładnej odpowiedzi na to pytanie.